Behringer EPS500MP3 PortableMixer
Original price was: AED3,300.Current price is: AED3,200.
Ultra-Compact 500-Watt 8-Channel Portable PA System with MP3 Player, Reverb and Wireless Option.
The EUROPORT EPS500MP3 500W 8-Channel Portable PA System from Behringer consists of dual 2-way speakers, an 8-channel detachable mixer, a handheld dynamic microphone with cable, and two 16′ speaker cables. It is capable of up to 500 watts of output.
100% Original Behringer Product
Compare
12 People watching this product now!
Description
  • Ultra-compact 8-channel PA system with dual speakers and detachable 500 Watt powered mixer
  • Enormous power, incredible sonic performance, and super-lightweight
  • High-performance MP3 player included to play audio files via USB stick
  • Studio-grade stereo reverb adds finishing touch to your sound
  • “Wireless-ready” for high-quality Behringer digital wireless system (not included)
  • Broadcast-like Voice-Over-Priority Function dims music when microphones are used
  • Extremely powerful 8” woofers and 1” compression transducers for incredible sound reproduction
  • 8-channel mixer section features 4 mic/line and 2 stereo channels
  • 4 high-quality mic preamps with switchable +48 V phantom power for condenser microphones