Alto TS318S 2000-WATT 18″ Powered Sub-woofer
AED3,050 Original price was: AED3,050.AED2,980Current price is: AED2,980.
Premium Components
Out of stock
CompareAlto TS318S Powered Sub-woofer features :
- 2000 watts of peak power output
- Alto TS318S Powered Sub-woofer high-efficiency Class D amplifier
- Transducer: 18-inch with 3-inch high-temperature voice coil
- (2) XLR+1/4-inch combo inputs + (2) balanced XLR line outputs
- Polarity Reverse switch and Extended LF switch for increased EQ control
- Electronic clip, thermal and transducer overdrive protection
- Rugged, internally-braced front-ported MDF cabinet with integrated 36mm pole socket
- Rugged, mar-resistant splatter-spray finish always looks good, even with heavy use
- Designed and tuned in the USA
Shop at the cheapest price ever : Audio Shop Dubai
The Alto Professional TS318S is a rugged 2,000W powered subwoofer. It features an 18” driver and Class-D amplification. This active subwoofer has XLR outputs with six discrete DSP output modes. Its redesigned enclosure is made from MDF and is internally braced for rigidity. The cabinet boasts a splatter-spray finish that resists scratches. An integrated 36 mm pole socket lets you easily install a speaker pole for mounting a full-range speaker. This powered sub is ideal for mobile DJs and other performers who want massive low-end reinforcement. The TS318S active sub gives your existing live sound PA system the bass your audience craves. The sub’s Polarity Reverse and Extended LF switches put you in control of your system’s EQ.
| Brand | ALTO Professional |
|---|
Related products
Alto TS315S 2000-WATT 15″ Powered Sub-woofer
Out of stock
| Brand | ALTO Professional |
|---|
AC118S 18″ High Power Subwoofer System
In stock
| Brand | JBL |
|---|---|
| color | Black, White |
Mackie DRM18S 2000W 18″ Powered Subwoofer
In stock
| Brand | Mackie |
JBL 4645C Single 460 mm (18 in.) Subwoofer System
| Brand | JBL |
JBL 4642A Dual 460 mm (18 in.)Subwoofer System
Dynacord A 118 Passive 18 inch Subwoofer