Alto TS315S 2000-WATT 15" Powered Sub-woofer Original price was: AED2,520.Current price is: AED2,480.
Back to products
Alto TX210 300-WATT 10-INCH 2-WAY POWERED LOUDSPEAKER
Alto TS318S 2000-WATT 18″ Powered Sub-woofer
Original price was: AED3,050.Current price is: AED2,980.
Premium Components
100% Original Alto Professional Sound Equipments Product
Out of stock
Compare
17 People watching this product now!
Description
Alto TS318S Powered Sub-woofer features :
  • 2000 watts of peak power output
  • Alto TS318S Powered Sub-woofer high-efficiency Class D amplifier
  • Transducer: 18-inch with 3-inch high-temperature voice coil
  • (2) XLR+1/4-inch combo inputs + (2) balanced XLR line outputs
  • Polarity Reverse switch and Extended LF switch for increased EQ control
  • Electronic clip, thermal and transducer overdrive protection
  • Rugged, internally-braced front-ported MDF cabinet with integrated 36mm pole socket
  • Rugged, mar-resistant splatter-spray finish always looks good, even with heavy use
  • Designed and tuned in the USA
Shop at the cheapest price ever : Audio Shop Dubai
Alto TS318S Powered Sub-woofer
The Alto Professional TS318S is a rugged 2,000W powered subwoofer. It features an 18” driver and Class-D amplification. This active subwoofer has XLR outputs with six discrete DSP output modes. Its redesigned enclosure is made from MDF and is internally braced for rigidity. The cabinet boasts a splatter-spray finish that resists scratches. An integrated 36 mm pole socket lets you easily install a speaker pole for mounting a full-range speaker. This powered sub is ideal for mobile DJs and other performers who want massive low-end reinforcement. The TS318S active sub gives your existing live sound PA system the bass your audience craves. The sub’s Polarity Reverse and Extended LF switches put you in control of your system’s EQ.