Shure GLXD2/B87A Handheld Transmitter with Beta 87A Microphone, Z2
Original price was: AED1,650.Current price is: AED1,549.
The Shure BETA 87A is a premium quality supercardioid hand-held electret condenser vocal microphone with exceptionally smooth frequency response and high sound pressure level capability.
100% Original Shure Product
Compare
10 People watching this product now!
SKU: GLXD2/B87A Category:
Description
Shure GLXD2/B87A Handheld Transmitter Features:
  • Includes: (1) GLXD2 Handheld Transmitter with Beta 87A Supercardioid Condenser Microphone (SB902 Battery included)
  • Legendary Shure microphone options including the industry-standard SM58, SM86, Beta 58A and Beta 87A
  • Continuous rechargeable use up to 16 hours
  • Exceptionally clear digital sound
  • Automatic Frequency Management for easy setup & seamless operation
  • Lithium-ion Rechargeable Batteries provide up to 16 hours of use from a single charge
  • Operate up to 8 compatible systems in the 2.4 GHz spectrum
  • Integrated microphone capsule design, featuring the legendary SM58, BETA 58A, SM86, or BETA 87A
  • Automatically links with GLX-D wireless receivers for seamless frequency changing
  • Up to 200 feet (60m) operation range (line of sight)
Shure GLXD2/B87A Handheld Transmitter With BETA 87A Microphone
GLX-DDigital Wireless Systems
The BETA 87AVocal Microphone
 Used for professional sound reinforcement, broadcasting, and studio recording applications, the BETA 87A combines superb performance with the ruggedness needed for touring and field production. The Beta 87A features a controlled low-frequency roll-off that compensates for proximity effect and prevents the “boomy” sound often associated with close pick-up. The characteristic Shure presence rise brightens the upper midrange. The tight supercardioid pattern, with null points at approximately 125 degrees, provides maximum isolation from other vocalists or instruments while offering minimal off-axis coloration. The BETA 87A operates on phantom power.
Wireless Intelligence Takes The Stage
Also see more of SHURE at amazing price exclusively at Sound Town Electronics.
Additional information
Brand
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “Shure GLXD2/B87A Handheld Transmitter with Beta 87A Microphone, Z2”