Electro-Voice ZLX-12BT-EU 12″ 2-way active speaker
AED2,687 Original price was: AED2,687.AED2,476Current price is: AED2,476.
The Electro Voice ZLX-12BT is a 12” active loudspeaker with Bluetooth connectivity and modern additions. Modern digital power amplifiers have several advantages: Class-D amplifiers have a significantly higher efficiency than Class-B designs.
Out of stock
CompareElectro-Voice ZLX-12BT-EU 12″ 2-way active speaker Features:
- High‑quality Bluetooth audio streaming for background music or musical accompaniment.
- High‑efficiency 1000 W Class‑D power amplifier delivers up to 126 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
Loudspeakers & Enclosures
DSP with One-Button Operation
Electro-Voice ZLX-12BT-EU 12″ 2-way active speaker include:
- 1000W 12” Powered Loudspeaker with Bluetooth Audio
- 50Hz-20kHz Frequency Range
- LF Transducer: EVS-12K 300mm (12”) Woofer
- HF Transducer: DH-1K
- Power Consumption: 100-240V~, 50-60Hz, 0.8-0.5A
- Dimensions (HxWxD): 610 x 356 x 356mm
- Weight: 15.6kg
- Finish: Black
You can easily purchase every item at the best price at Audio Shop Dubai by Sound Town Electronics
Also see Electro-Voice for more exciting products .
| Brand | EV |
|---|
Related products
Electro-Voice ZLX-15BT-EU 15″ 2-way active speaker
Out of stock
| Brand | EV |
|---|
Electro-Voice EVERSE 12 Weatherized Battery-Powered Loudspeaker
In stock
| Brand | Electro-Voice |
Behringer B1220 PRO Professional 1200 Watt 12″ PA Loudspeaker
In stock
Electro-Voice ETX-35P 15″3way powered speaker