Electro-Voice ELX200-12SP-W 12″ powered subwoofer
Original price was: AED4,345.Current price is: AED3,693.
The black Electro-Voice ELX200-12SP is a 12” 1200W powered subwoofer designed to provide dependable low-frequency amplification, easy installation, and convenient control for sound engineers and performers in live stage applications, theaters, DJ setups, and mobile rigs.
100% Original Electro voice Product
Compare
15 People watching this product now!
Category:
Description
Electro-Voice ELX200-12SP-W 12″ powered subwoofer Features:
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 129 dB peak SPL utilizing ultraefficient, high-sensitivity transducer designed and engineered by EV.
Electro-Voice
Electro-Voice ELX200-12SP-W 12″ powered subwoofer features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 129 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (12-inch EVS-12L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall