AWM 700UH Wireless Microphone (UHF)
Original price was: AED350.Current price is: AED295.
100% Original Ahuja Product
Available on backorder
Compare
15 People watching this product now!
Description
AWM 700UH Wireless Microphone features :
  • Sturdy table-top receiver with frequency display.
  • Volume control knob on the front panel of the receiver.
  • One handheld dynamic transmitter, operating on 2 × 1.5V AA pencil cells.
  • Separate balanced output through XLR connector and an unbalanced output through 6.3mm (¼”) jack socket is available from the receiver.
  • Receiver operates on 12V DC through an AC adaptor supplied along with the transmitter.
Shop at the best price : Audio Shop Dubai
AWM 700UH Wireless Microphone
Ahuja AWM-700UH Professional UHF Wireless PA Microphone
♦ 100 Selectable frequencies.
♦ Infrared Channel Synchronization between Receiver and Transmitter.
♦ PLL Synthesized Design.
♦ Smart Switching Diversity Control.
♦ Adjustable Audio Output.
♦ Moulded carry-case for ease of storage & transportation.
Additional information
Brand
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “AWM 700UH Wireless Microphone (UHF)”