Shure QLXD24/SM58 Digital Wireless Handheld Microphone System
AED5,790
100% Original Shure Product
Compare
18 People watching this product now!
Description
Rugged Handheld Transmitter with Classic SM58 Capsule Optimized for Vocals and Speech
  • The transmitter’s interchangeable capsule design allows you to choose the ideal capsule for your application. Shure offers a variety of optional dynamic and condenser mic capsules with varying pickup patterns—capsules include the Beta 58A, Beta 87A, SM86, SM87A, KSM8, and KSM9.
Robust Performance with Digital Switching Diversity Reception
  • The system operates in the G50: 470 to 534 MHz UHF band with a 64 MHz tuning range and 2560 selectable frequencies.
  • Two detachable 1/2 wave dipole antennas are included.
  • Low latency makes the system ideal for meetings that require live sound reinforcement.
Intelligent Hardware Simplifies Setup, Monitoring, and Control
  • The system is compatible with external controllers such as AMX and Creston.
Smart Power Management Options
Enhance the Reliability of Your System
A Variety of Options to Meet Your Needs
  • The miniature WL93 and subminiature MX150 mics are smaller, easy-to-conceal lavaliers.
  • The PGA31 is a comfortable, durable headset microphone for active performance.
Shure QLXD24/SM58 Specs
System
Wireless TechnologyDigital UHF
Number of RF Channels2560
Included Transmitters1 x Handheld
DiversityAntenna Diversity
RF Frequency BandG50:
470 to 534 MHz
RF Bandwidth64 MHz
Frequency Step Size25 kHz
Max Operating Range330′ / 100.6 m
Max Microphones per Band60
Sample Rate/Resolution48 kHz / 24-Bit
Latency< 2.9 ms
Dynamic Range120 dB
EncryptionAES 256
ModulationProprietary
Receiver
Receiver TypeTabletop
Mounting OptionsRackmount (with Included Hardware)
Rackmount Size1 RU (1/2 Rack)
Antenna2 x 1/2 Wave External, Detachable (Rear-Mount)
Number of Audio Channels1
Audio I/O1 x XLR 3-Pin Male Balanced Output
1 x 1/4″ TRS Female Balanced Output
Gain Range-18 to +42 dB (1 dB Steps)
Pad30 dB
Audio Output LevelXLR Output:
+18 dBV (Line Level)
XLR Output:
-12 dBV (Mic Level)
1/4″ Output:
+12 dBV (Instrument Level)
Phantom Power ProtectionOn 1/4″, XLR Output
Network I/O1 x RJ45 (10/100 Mb/s)
Network ProtocolsDHCP, Manual IP
ImpedanceXLR Output:
100 Ohms (Balanced)
1/4″ Output:
100 Ohms (Balanced)
50 Ohms (Unbalanced)
Adjacent Channel Isolation>70 dB
SpuriousRejection: >80 dB
Power RequirementsAC/DC Power Adapter
AC/DC Power Adapter12 VDC at 0.4 A, Center-Positive (Included)
AC Input Power100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 150 mA
1 x LED (Sync)
1 x LED (Peak)
HousingMetal
Operating Temperature0 to 122°F / -18 to 50°C
Dimensions7.8 x 1.6 x 5.9″ / 197 x 41 x 151 mm (without Antennas)
Weight1.7 lb / 777 g (without Antenna)
Transmitter
Transmitter TypeHandheld
RF Output Power1 / 10 mW
Audio I/ONone
Gain Range0 to 21 dB (3 dB Steps)
Frequency Response30 Hz to 20 kHz
Sync MethodIR
Antenna1 x 1/4 Wave
Power RequirementsBattery
Battery Type2 x AA (Included)
1 x Shure SB900A (Not Included, Replaceable)
Approx. Battery Life9 Hours (Alkaline)
Display & Indicators1 x Backlit LCD (Channel, Group, RF Output Power)
HousingAluminum
Dimensions2 x 10.1″ / 51 x 256 mm
Weight12.2 oz / 347 g (without Batteries)
Microphone
Microphone TypeHandheld Capsule
Sound FieldMono
CapsuleDynamic
Polar PatternCardioid
Frequency Range50 Hz to 15 kHz